کاخ موزه سعدآباد

  • از

موزه پوشاک سلطنتی

شاید بتوان مجموعه سعد آباد را نگین کاخ های پایتخت دانست در این مجموعه حدود ۱۹ کاخ موزه وجود دارد که موزه پوشاک سلطنتی یکی از آنهاست که واقع در شمال غربی مجموعه میباشد.

این بنای هشتاد ساله زمانی متعلق به خانم شمس پهلوی بوده که در سالهای بعد پس از عزیمت ایشان به مهرشهر کرج توسط برادرشان محمد رضا شاه پهلوی خریداری شده و در سال ۱۳۴۲ به موزه هدایای سلطنتی تبدیل شد. از آن زمان تا به امروز این کاخ میزبان موزه مردم شناسی بوده و نهایتا در سال۱۳۸۸ به موزه پوشاک سلطنتی تبدیل شده است.

این بنای دو طبقه با الهام از معماری اروپایی ساخته شده که هم اکنون طبقه اول مربوط به سیر تحول پوشاک ایرانی در زمان قاجار و طبقه دوم مختص پوشاک برخی افراد خاندان پهلوی خصوصا فرح پهلوی میباشد .

در این طبقه میتوان ورود دیزاینر های خارجی و ایرانی و تحول پوشاک را به عنوان یک اثر هنری و نه فقط وسیله ایی برای پوشش دید.

شاید یکی از جذابترین قسمت های این موزه را بتوان دیدن لباس عروس خانم فرح دیبا با محمد رضا شاه پهلوی دانست که توسط کمپانی فرانسوی دیور با بهره گیری از  المانهای اصیل ایرانی طراحی شده.

گردآورندا: میدیا شعبانی

موزه آشپزخانه سلطنتی

بی شک یکی از لذیذ ترین بخشهای مجموعه سعد اباد موزه آشپزخانه سلطنتی است.

این بنای ۸۰۰ متر مربعی در سال ۱۳۵۴ توسط پهلوی دوم و به منظور تبدیل آن به آشپزخانه خصوصی همسر و فرزندان باز سازی شد و یک شرکت آلمانی با مدرنترین تجهیزات آشپزخانه آن را  تجهیز کرد . این تجهیزات به قدری مدرن و کاربردی بودند که حتی الان هم میتوان آنها را جز تجهیزات پیشرو آشپزخانه به حساب آورد.

در اینجا میتوانید  مجسمه مومی سرآشپز مخصوص ، آقای کبیری را ببینید . ایشان شخصا مسول تامین سلامت غذا ها بودند. 

هنگام بازدید از این موزه ماکت برخی غذاها و دسرهایی که در آن زمان در این آشپزخانه طبخ میشد را هم خواهید دید و چون این ماکت ها میتواند دهان هر بیننده ای را به آب بیاندازد توصیه میکنم چیزی برای خوردن همراه خود داشته باشید تا در پایان بازدید در فضای دلچسب مجموعه آن را میل نمایید.

گردآورنده: میدیا شعبانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *